Twierdza Przemyśl - Fort VIII "Łętownia" -

Adres: 37-700, Polska.
Telefon: 604665756.

Specjalności: Obiekt historyczny, Atrakcja turystyczna.
Inne ważne informacje: Wejście dostępne dla osób na wózkach, Odpowiednie dla dzieci.
Opinie: Ta firma ma 292 recenzji na Google My Business.
Średnia opinia: 4.6/5.

📌 Lokalizacja Twierdza Przemyśl - Fort VIII "Łętownia"

Twierdza Przemyśl - Fort VIII Łętownia to unikalny obiekt historyczny i atrakcja turystyczna położony w Polsce, na adresie 37-700. Ten zabytkowy fortecę można odwiedzić, dzięki czemu można zobaczyć, jak wyglądało życie wojskowe w przeszłości. Telefon kontaktowy to 604665756.

Fort VIII Łętownia to jeden z najlepiej zachowanych fortec na terenie Twierdzy Przemyśl. Jego główne cechy obejmują:

- Obiekt historyczny
- Atrakcja turystyczna

Warto wiedzieć, że fortecę można zwiedzić również na wózkach dla osób niepełnosprawnych, więc wszyscy mogą cieszyć się tym miejscem. Jest to odpowiednie miejsce dla dzieci, które z pewnością zainteresują się historią i technologią, której światła się oparły.

Twierdza Przemyśl - Fort VIII Łętownia otrzymała bardzo dobre opinie na Google My Business. Firma posiada 292 recenzje, a średnia ocena wynosi 4,6 na 5. Wiadomo to, że jest to miejsce, które zyskało zaufanie i satysfakcję od wielu odwiedzających.

Oto kilka ważnych informacji dotyczących Twierdzy Przemyśl - Fort VIII Łętownia:

- Adres: 37-700, Polska
- Telefon: 604665756
- Specjalności: Obiekt historyczny, Atrakcja turystyczna
- Inne ważne informacje:
- Wejście dostępne dla osób na wózkach
- Odpowiednie dla dzieci
- Opinie: 292 recenzje na Google My Business
- Średnia opinia: 4,6/5

Jeśli szukasz miejsca, w którym możesz dowiedzieć się więcej o historii Polski i zobaczyć unikalne zabytki, Twierdza Przemyśl - Fort VIII Łętownia jest idealnym miejscem. Dzięki swojej wysokiej ocenie i satysfakcji klientów, jest to definitywnie miejsce, które warto odwiedzić.

👍 Recenzje dla Twierdza Przemyśl - Fort VIII "Łętownia"

Twierdza Przemyśl - Fort VIII
Karol N.
5/5

Bardzo ciekawe miejsce w szczególności jeśli zna się chociaż troche kontekst historyczny.
Ile jest fortów wokół Przemyśla? :
Miasto broniły dwa pierścienie umocnień; wewnętrzny z 18 fortami połączonymi wałami i murami ze strzelnicami oraz zewnętrzny, długi na 45 km, oddalony od miasta około 10 km, składający się z 42 potężnych fortów, w tym 15 pancernych, nie do zniszczenia przez ówczesną artylerię.
Warto poszukać informacji o tych obiektach w internecie zanim się tu przyjedzie , bo całkiem inaczej odwiedza się takie miejsce kiedy wie się co tu się działo. Są też fajne filmy na YouTube na ten temat.
Podczas pierwszej wojny światowej Rosjanom nie udało się zdobyć miasta , musieli oblegać go dłuższy czas aby skończyły się zasoby żołnierzy. Poddało się wtedy 120 tys żołnierzy.
17 września 1914 r. z fortu 1/5 „Popowice" padł pierwszy strzał w kierunku rosyjskiego patrolu kawalerii zauważonego pod Tyszkowicami i dzień ten uważany jako początek pierwszego oblężenia Przemyśla. Wzięło w nim udział 91 800 żołnierzy rosyjskich dowodzonych przez 133 oficerów liniowych. Szturmem dowodził generał Szczerbaczow.

20 września Rosjanie przekroczyli San pod Darowicami. Dzień później z twierdzy przeprowadzono przeciwnatarcie w kierunku Radymna. Dzięki temu uratowano załogę Radymna i część załogi Jarosławia. 26 września Rosjanie całkowicie otoczyli Przemyśl.

4 października do twierdzy przybył parlamentariusz z propozycją kapitulacji. Austriacy odrzucili propozycję kapitulacji. Następnego dnia Rosjanie rozpoczęli gwałtowny ostrzał artyleryjski fortów. Równocześnie w kierunku fortów posuwała się piechota. 6 października wzmógł się ostrzał, a piechota znajdowała się już 500 m od fortów. Nazajutrz o 3 rano rozpoczął się szturm twierdzy. Najsilniejsze ataki Rosjanie skierowali na fort 1/1 „Łysiczka". Udało im się nań wedrzeć, jednak po pewnym czasie otoczyły ich jednostki austriackie. Rosjanie, którzy nie zginęli musieli się poddać. Ponadto silnie atakowano forty XIV „Hurko" i XV „Borek", 1/2 do 1/6, fort IV „Optyń". Szturm rosyjski nie powiódł się. Z wyjątkiem fortu 1/1 nie udało się im wedrzeć na żaden inny fort Straty Rosjan wyniosły ok. 10 000 ludzi (3 - 4 tys. zabitych, reszta to ranni i jeńcy pojmani przez Austriaków).

Kolejnego dnia, 8 października, dowódca wojsk rosyjskich (początkowo wojskami oblegającymi dowodził gen. Radko Dymitriew, następnie gen. Brusiłow, natomiast samym szturmem na forty kierował gen. Szczerbaczow) zarządził szturm na północnym odcinku twierdzy. Atakowano forty Xa „Pruchnicka Droga", XIa „Cegielnia", XI „Duńkowiczki" i XII „Żurawica", jednak Rosjanie nie dotarli nawet do zasieków przed fortami.

3 października zaatakowano wschodnią część twierdzy, czyli forty XIV "Hurko", XV "Borek", IV "Optyń", I/2 "Byków", I/3 "Pleszowice", I/4 "Maruszka Las", I/5 "Popowice", I/6 "Dziewięczyce". Nie udało się zdobyć żadnego fortu prócz I/1 "Łysiczka", do którego Rosjanom udało się wedrzeć, ale zostali szybko otoczeni i pokonani przez obrońców twierdzy.

8 października przeprowadzono drugi szturm od strony północnej na forty Xa "Pruchnicka Droga", XIa "Cegielnia", XI "Duńkowiczki" i XII "Żurawica". Rosjanom nie udało się nawet dotrzeć do linii zasieków, ponieśli zarazem ogromne straty.
Po zakończeniu 14 października 1914 I oblężenia, przystąpiono do uzupełniania zapasów twierdzy, nadwerężonych przez rozkaz Naczelnego Dowództwa, by armie polowe korzystały z zapasów twierdzy.
Mimo dotarcia do twierdzy blisko 213 pociągów z zaopatrzeniem, nie udało się uzupełnić zapasów do wymaganych norm.
Drugie oblężenie rozpoczęło się 5 listopada 1914. Tym razem nie dochodziło do bezpośrednich starć zbrojnych, lecz wojska rosyjskie otoczyły twierdzę, odcinając jednocześnie dostęp do dostaw zaopatrzenia. Sroga zima przyczyniła się do szybkiego wyczerpywania się zapasów twierdzy. Stopniowo zmniejszane racje żywnościowe zmusiły obrońców do dokonania uboju prawie 10 tysięcy koni będących na zaopatrzeniu. Z czasem coraz więcej żołnierzy zapadało na choroby.
23 marca 1915 o godzinie 6 w sztabie rosyjskiej armii złożono akt kapitulacji.

Twierdza Przemyśl - Fort VIII
Tadeusz F.
5/5

Obecnie w remoncie - i nie można było wejść do środka ale prezentuje się zacnie

Twierdza Przemyśl - Fort VIII
John J.
4/5

Jeden z niewielu platnych fortow wokol Przemysla. Okolica ladna, dobre widoki, piekny las wokol, natomiast szkoda ze srodek jest zamkniety, mozna wejsc jedynie za oplata. Rozumiem, ze jest tam museum I trzeba chronic eksponaty, mimo wazystko mogloby to byc jakos inaczej rozwiazane. + Za to ze mozna tu rozpalic ognisko, sa laweczki zeby posiedziec I upiec kielbaski, jest ladna plansza z objasnieniami fortu. Dla ludzi w okolica pilecam tez zajrzec do wioski fantasy ktora jest zaraz obok, wystarczy zejs lasem w dol 😉

Twierdza Przemyśl - Fort VIII
Adam P.
5/5

Dobrze zachowany fort północnej części pierścienia, ostatni najbardziej wysunięty na zachód fort tej części twierdzy. fort znajduje się tuż przy drodze. W miejscowości Kuńkowce należy skręcić w prawo z drogi 884, zaraz za przystankami autobusowymi i główna droga poprowadzi na wprost pod fort. w forcie znajduje się muzeum. wyróżnia go opancerzona strzelnica przy bramie wejściowej do głównego budynku fortu. można się przejść przez fosę wewnętrzną jak również wejść na koronę fortu. dobrze widoczne stanowiska artyleryjskie wraz z magazynami amunicji.

Twierdza Przemyśl - Fort VIII
Jarek D.
5/5

Niestety,pracę remontowe "trwają nadal",wg tablicy informacyjnej do sierpnia przyszłego roku, więc tak na prawdę,szkoda czasu

Twierdza Przemyśl - Fort VIII
Sławomir K.
5/5

Ciekawy zabytek, nieźle zachowany. Obecnie dostępny tylko z zewnątrz ze względu na remont

Twierdza Przemyśl - Fort VIII
PMJ- W. B. C.
5/5

Jeden z nieliczny dobrze zachowanych i dostępnych w Przemyślu fortów. Ps, Próbowałem odwiedzić kilka pozostałych lecz pokrzywy wysokości 1,5m nie pozwalały się przebić 🙂 Polecam.

Twierdza Przemyśl - Fort VIII
Krzysztof P.
5/5

Warto odwiedzić, gdy jest się w okolicy, dobrze zachowane fragmenty fortu, w znacznej części odremontowany. Można zwiedzić w kilka minut, fajne tunele.

Go up